دیاگ خودرو بهترین دیاگ خودرو

آشنایی با دیاگ خودرو و دیاگ زنی

                        معرفی دیاگ خودرو و مدل های آن 

 

دیاگ خودرو وسیله ای است الکترونیکی که توسط آن می توان عملیات خطایابی، عیب یابی خودور را پیدا کرد و همچنین عیب و ایراد بوجود آمده در خودرو را برطرف کرد. دیاگ مخفف کلمه ی (diagnostic)  به معنای عیب یابی است که از طریق کامپیوتر (سیستم عامل ویندوز) و نرم افزارهای مخصوص ساخته شده برای این کار انجام پذیر است.

                                           ”  حال که با ماهیت دیاگ آشنا شدیم به سراغ دیاگ زدن میرویم.”

دیاگ زدن اصطلاحی است که ممکن است آن را زیاد شنیده باشید و یا از دیاگ برای عیب یابی خودرو استفاده کرده باشید. دیاگ زدن یعنی بدون باز کردن موتور ماشین توسط دیاگ مخصوص هر خودرو بتوان عیب پیش آمده در ماشین را پیدا کرد و برای رفع خطای بوجودآمده با استفاده از همان دیاگ تلاش کرد تا عیب ماشین رفع گردد.

روند کار دستگاه دیاگ به صورت کدخوان است یعنی دستگاه دیاگ یا عیب یاب ابتدا یک اسکن کلی بر روی ماشین انجام می دهد و با خواندن کدهای خطا، کدها را به کاربر نمایش می دهد، در گام بعد کاربر توسط کدهای مورد نظر متوجه خطاها و ایرادهای بوجود آمده در سیستم می شود.

دستگاه دیاگ خودرو از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

 

  • Ecu  یا (Electronic control unit)

مغز دستگاه و پردازشگر به حساب می آید و وظیفه ی آن پردازش اطلاعات دریافت شده از خودرو است. Ecu  همانند Cpu  در یک سیستم کامپیوتری قدرتمند عمل می کند که اصلی ترین بخش یک دستگاه یا عیب یاب به حساب می آید.

  • رابط کاربری یا (interface) – اینترفیس

هر دستگاه جانبی که به کامپیوتر متصل می شود (مانند دیاگ خودرو) باید دارای یک اینترفیس یا رابط کاربری باشد که بتواند با کامپیوتر ارتباط برقرار کند، به عبارت ساده تر بتواند حرف کامپیوتر را بفهمد و به عنوان یک مترجم عمل کند. سخت افزار یا اینترفیس در دیاگ به منظور برقراری ارتباط با کامپیوتر ساخته شده است.

  • رابط بلوتوثی obd

کابل های رابط و کانکتورها (اتصال دهنده) از ملزومات استفاده از دیاگ ها هستند که رابط بلوتوثی obd  از معروفترین این رابط ها (مخصوص تلفن های همراه با سیستم عامل اندروید) هستند که وظیفه ی اتصال دستگاه دیاگ به کامپیوتر خودرو را به عهده دارد و اطلاعات را بین Ecu  و دیاگ رد و بدل می کند. کابل های رابط از یک سمت به دیاگ و از سمت دیگر به کامپیوتر متصل می شود رابط بلوتوثی obd در مدل های OBD2  یا OBD|| دیده می شود که کابل قابل اتصال به گوشی های اندروید است که تمامی اطلاعات حساس و دقیق موتور ماشین را از طریق بلوتوث منتقل می کند و در اختیار کاربران قرار می دهد.

بهترین نرم افزار های مورد نیاز برای دیاگ زدن

 

با توجع به نوع خودرو و مدل دیاگ، نرم افزار خاص برای دیاگ زدن در نظر گرفته شده است. خودرو ها دستورالعمل ها و کارکردهای متفاوتی دارند بنابراین نمی توان تمامی خودرو ها را با یک نرم افزار و یک نوع عیب یاب دیاگ زد. برای مثال در ماشین های سنگین و در دیاگ اسکانیا vci3  توسط نرم افزار Xcom ، Sdp3، Scania multi، عیب یابی می شود اما درخودروهای کمپانی ولوو برای دیاگ ولوو از نرم افزار های  Ptt1.12 DDDl  و cumminus insite  استفاده می شود.

اگر در حوزه خودرو و دیاگ فعالیت می کنید و یا برای ماشین خود به دنبال دیاگ مطمئن هستید برای اطلاع از قیمت بروز دیاگ خودرو با تک دیاگ در ارتباط باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *